
Szőlőt látni: tisztesség, áldás.
Szőlőt a töviről leszakítani: haragosoddal békülsz.
Szőlőt, fehéret, látni: nagy haszon.
Szőlőt, fehéret, enni: jó és gazdagság…
(Krúdy Gyula: Álmoskönyv)

Közvéleménykutatás: Mi a kedvenc szőlőd?
A hamarosan érkező Márton Napra és az első Újborokra várva csináltunk egy kis házi közvéleménykutatást bérfőzetőink, rajongóink körében a Facebook-on keresztül. Kérdésünk a következő volt:
Mi a te kedvenc szőlőd pálinkának, bornak… vagy csak úgy (mondjuk sajt mellé)?
Az, hogy a fogyasztók melyik szőlőfajtákat kedvelik jobban számos dologtól függ:
- Nem mindegy a felhasználási mód, azaz, hogy a szőlőt milyen formában fogyasztjuk.
- Az aktuális divathullámok is gyakran befolyásolnak minket.
- Meg hát ugye ott van még ki-ki saját, egyéni ízlése is.

Irsai Olivér szőlő, a legnagyobb kedvenc
A közvéleménykutatás eredményeképp elmondható, hogy kedvenc szőlőitek pálinkának egyértelműen az illatos, különleges ízvilágú szőlőfajtákból kerültek ki.
A dobogósok:
- Nagy meglepetést nem jelentett, hogy az egyik legnagyobb kedvenc az IRSAI OLIVÉR lett.
A bortermő szőlőkhöz (vitis vinifera) tartozó Irsai magyar nemesítés, a Csabagyöngye és a Pozsonyi fehér fajtákból.
- A második helyen szorosan a nyomában a szintén az Irsai Olivérhez kötődő CSERSZEGI FŰSZERES végzett.
Bakonyi Károly Cserszegtomajon 1960-ban az Irsai Olivér és a Piros Tramini keresztezésével alkotta meg ezt hangyányit visszafogottabb, finom fűszerezettségű, fagyoknak jól ellenálló fajtát.
- A harmadik helyre a legősibb fehérszőlőfajták egyike, a MUSKOTÁLYOS szorult.
Ezek a borok és pálinkák mellett csemegeszőlőnek is kiválóak. Leggyakrabban a sárgamuskotállyal (Muscat Lunel vagy Muscat Blanc) és az Ottonel muskotállyal (Muscat Ottonel) találkozhatunk.
+1 A dobogóról épphogy lemaradtak az igazán különleges ízvilágot képviselő, a kiskert tulajdonosok között máig rendkívül népszerű DIREKT TERMŐ SZŐLŐFAJTÁK.
Ezek oltatlanul, saját gyökerükön is ehető, bornak, pálinkának feldolgozható gyümölcsöt teremnek. Gyökerük a filoxérának, levélzetük és termésük a gombaféléknek nagyrészt ellenálló.
A bér- és magánfőzők leggyakrabban az Othelló, Izabella, Delavári, Noah és Concord (Kormin) fajtákat említették.
Javaslatunk, hogy pálinkának keressétek az illatos szőlőfajtákat, amik fogyasztásukkor igazán különleges íz- és illatélményeket adnak! A fajták között kísérletezzetek bátran!
Hiszen ahogy mondják:
A sokszínűség gyönyörködtet!
Réti Gasztromagazin
Lepárlással készült italok: Pálinka, Gin
Témáink:
- Italkultúra
- Koktélok
- Cefrézés, gyümölcsök
- Termékbemutató
- Közösség, programok
Italokról innen-onnan JANUÁR
Januári BöngészőA tartalomból: Kézműves Italok HAJRÁ Koktél, a kultúrált alkoholfogyasztás csúcsa Sláger koktélok 2023-ra Aperitivo≠Aperitif Mit ivott Emily Párizsban? Olvasási idő: 8 perc 1. Az érték lesz az új mérték... Kézműves italok HAJRÁ! Megérkeztek az első...
Birs-Alma Pálinka
Birs-Alma vegyes gyümölcspálinka Birsből és almából álló különleges házasítás. A téli időszak nagy kedvence. A BIRS citrusosságával szinte harsog, az ALMA kellemes fűszeressége ezt kerekíti le lágyan. Alma Az alma végigkísérte az emberiség történetét (elég csak Ádámra...
Nutellás ginkoktél
Nutellás ginkoktél R2 Ginből Irsai Olivér szőlővelHozzávalók: 40ml R2 GIN (Réti évszak kollekció: Ősz Irsai Olivér szőlővel) 1 evőkanál mogyorókrém (akár Nutella) 50 ml tej jégkocka csokoládéreszelék vagy színes cukorgyöngy a díszítéshez Elkészítés Kezdd a...
Indián nyár! Várod már? Az új R4 Ginnel hozzánk megérkezett
R4 GIN Az évszakokat szimbolizáló gin kollekciónk utolsó tagját a forró nyári napok emlékére készítettük. Megalkotása játék volt az ízekkel és a színekkel is. BORDÓ. A legnőiesebb gyümölcs, a CIGÁNYMEGGY színe. A nők gyakran keresik a könnyed, hosszú italokat kisebb...