Mi a GIN?
Ahhoz, hogy egy szeszes italt ginnek lehessen nevezni, az uralkodó ízvilágot a borókának kell adnia. Minimális alkoholtartalma pedig el kell érje a 37,5 térfogatszázalékot. Ilyen egyszerű az egész.
Ebből következően sokszínűségét nem a boróka, hanem az előállításához felhasznált egyéb összetevők adják. Ezek leggyakrabban fűszerek, gyógynövények és újabban gyümölcsök, zöldségek is.
Gin
– A gin olyan borókaízesítésű szeszes ital, amelyet mezőgazdasági eredetű etil-alkohol borókabogyóval (Juniperus communis L.) való ízesítésével állítanak elő.
– A gin minimális alkoholtartalma 37,5 térfogatszázalék.
– A gin előállítása során kizárólag olyan aromaanyagok vagy aromakészítmények vagy mindkettő használhatók, amelyek biztosítják, hogy annak ízében a borókaíz domináljon.
Előállítási módok
Hideg áztatás (Cold compounding)
A legegyszerűbb módszer. Ebben az esetben a borókát és a tetszés szerinti egyéb alapanyagokat hosszabb-rövidebb ideig (néhány órától néhány napig) semleges finomszeszben áztatják. Szűrést követően a gin készen is van. Ezek a ginek a bennük ázott anyagoktól gyógyteához hasonló színt kapnak.
Lepárlás (Desztillálás)
A lényeg, hogy a mezőgazdasági eredetű etil-alkohol (finomszesz) a borókával és az egyéb kiválasztott alapanyagokkal újra lepárlásra kerül. A kétszeres lepárlás jóval tisztább alkoholt eredményez.
- Kifőzés előtt ezeket a fűszer- és gyógynövényeket alkoholban macerálhatják (áztathatják).
- Létezik olyan módszer is, amikor az összetevők nem kerülnek bele közvetlenül a folyadékba, hanem egy szűrőkosárban vannak elhelyezve a lepárlóberendezésben. Ez a gőzinfúziós technika.
Egy „lövés” vagy több „lövés” (One shot, Multiple shot)
- A desztillálás végezhető úgy, hogy az összes alapanyag egyszerre (one shot) belekerül a lepárlásra szánt alkoholba vagy annak gőzébe (gőzinfúzió).
- Főleg a nagyüzemi ginkészítőknél gyakori, hogy a növényi anyagokat külön-külön vagy csoportosan desztillálják (multiple shot). Így lehetővé válik számukra, hogy elkészíthessék egy-egy botanikai anyag koncentrált formáját. Ennek köszönhetően az előírt receptúra mindig könnyen összeállítható, adott esetben megváltoztatható.
Vákuumdesztilláció
Normál légköri nyomáson a víz 100 °C-on, az etanol 78 °C-on kezd el forrni. Vákuum alkalmazásával már alacsonyabb hőmérsékleten is elérhető ez a forráspont (mintha kuktában főznél). Így egy-egy a hőmérséklet változására érzékeny anyag könnyebben megőrizhető eredeti állapotában. Ez egy viszonylag új, még nem túl gyakran alkalmazott technika.
Réti GIN
Réti Ginkollekciónk mindhárom tagja a desztillált ginek közé tartozik.
A borókát és a többi SZUPERTITKOS összetevőt lepárlás előtt mezőgazdasági eredetű (kukorica, búza) etilalkoholban áztatjuk (maceráljuk).
Ezt követően német Müller típusú lepárlóberendezésünkön az összes alapanyagot egyszerre (one shot) újradesztilláljuk.
Réti Gasztromagazin
Italgasztronómia középpontban a Pálinkával és a Ginnel
Érdekességek, tudnivalók, italreceptek, ajándékötletek
Osztrák gint készítettünk – GIN TH11
Hogy is van ez?Nyitottnak lenni Mindenre nyitottak vagyunk: ha szimpatikus a partner, jó az ötlet és azonosulni tudunk az értékrendjével. Mostanában egyre több olyan dologba belevágunk, amit régen elképzelhetetlennek tartottunk volna. Tényleg igaz az, hogy az...
A gin története: A GIN őrület nyomában
A tartalomból: Miért kezdtünk gint mi is gint főzni? A gin története: az első lépések Genever: a holland bátorság Ginforradalom Angliában Gin: holland vagy angol? A gin végnapjai Feltámadás Gintonik A Martini és James Bond Kézműves ginek, új ízek Magyarország és a...
Nőnap alkalmából: Legyél te is szuperkóstoló!
A tartalomból: Ízérzékenység kategóriái Nők illat- és ízérzékenysége Profi kóstolók Olvasási idő: 2 perc Ízérzékenység kategóriái Az embereket ízérzékenység szempontjából három kategóriába lehet sorolni: "nem-ízlelők" átlagosok rendkívüli érzékelők Ezenkívül a nemek...
Borkóstoló, borvacsora után rum, pálinka és gin kóstoló vacsora is
Hasznos tudnivalók az italkóstoló vacsorákról A tartalomból: Mit kapsz egy italkóstoló vacsorán? Felkészülés a vacsorára Az étel-ital párosítások születése A menüsor Mire számíthatsz a borvacsorán, italvacsorán? Mit tanulhatsz a borkóstolón, italkóstolón?...